Association of British Scrabble Players

Yearly Results List 2013

2013
DATE EVENT RDS WINNER WINS / SPREAD
06-Jan UK Open Warmup Event 38 Nigel Richards 30-8 +2766
10-Jan UK Open 38 Nigel Richards 35-3 +4481
13-Jan UK Open Final Fling 18 Nigel Richards 18-0 +1878
16-Jan Pitlochry I 15 Kate Leckie 13-2 +982
18-Jan Pitlochry II 10 Marjory Flight 8-2 +693
26-Jan 9th Diaspora Invitational 8 Femi Awowade 7-1 +326
27-Jan Ilford Invitational 9 Barry Grossman 6-3 +324
27-Jan Chester 17 Phil Robertshaw 15-2 +1669
02-Feb Edinburgh 7 Piotr Andronowski 6-1 +346
17-Feb Scottish Masters 12 Ross Mackenzie 9-3 +539
16-Feb Nottingham Round Robin Day 1 7 Steve Perry 6-1 +369
17-Feb Nottingham Round Robin Day 2 7 Anne Ashmore 7-0 +560
16-Feb MSI Vienna Early Bird 4 Wojtek Usakiewicz 4-0 +440
18-Feb MSI Vienna Main Event 24 Nigel Richards 23-1 +3722
24-Feb Ilford Invitational 9 Calum Edwards 7-2 +636
24-Feb Southampton 6 Steve Perry 5-1 +635
24-Feb Cleveland Cheap as Chips 7 Craig Beevers 7-0 +768
24-Feb 5th Israeli Open 22 Elie Dangoor 18-4 +1820
02-Mar Leicester 7 Mark Goodwin 6-1 +404
09-Mar New Malden 7 Calum Edwards 6-1 +530
09-Mar Peterborough 5PP 7 Lewis Mackay 5.5-1.5 +172
13-Mar Pitlochry 25 Ross Mackenzie 22-3 +2183
16-Mar Peterborough Free Challenge 7 Paul Allan 5-2 +363
17-Mar Swindon 7 Toh Weibin 6-1 +1010
23-Mar Coventry Double Day 1 11 Paul Allan 10-1 +1472
24-Mar Coventry Double Day 2 11 Paul Allan 10-1 +910
26-Mar Coventry Triple Day 1 9 Feargal Weatherhead 8-1 +1164
27-Mar Coventry Triple Day 2 9 Diane Pratesi 8-1 +887
28-Mar Coventry Triple Day 3 9 Feargal Weatherhead 9-0 +674
30-Mar Cadbury Cup 8 John Ashmore 7-1 +416
31-Mar Ilford Invitational 9 Oliver Garner 7-2 +871
01-Apr Bristol: Easter Championships 21 Phil Robertshaw 14-7 +866
07-Apr Peterborough 'All-Nighter' 24 Margaret Harkness 17-7 +954
13-Apr Aylesbury 7 Austin Shin 6-1 +1053
13-Apr Newcastle 7 Melanie Beaumont 6-1 +560
14-Apr MSI Marbella 24 Nigel Richards 20-4 +2263
20-Apr Havering Evergreens 7 Terry Kirk 6-1 +704
21-Apr All Ireland Championships 14 Ed Martin 11-3 +1331
27-Apr Lothian 6 Simon Gillam 5-1 +383
27-Apr 12th Diaspora 8 Calum Edwards 7-1 +452
28-Apr Ilford Invitational 9 Calum Edwards 8-1 +685
27-Apr Isle of Wight: Day 1 9 Penny Downer 8-1 +787
28-Apr Isle of Wight: Day 2 9 Gary Oliver 8-1 +690
28-Apr Newport 7 Mike Evans 5-2 +243
06-May Spring Matchplay (Daventry) 25 Martin Harrison 17-7 +954
11-May 13th Diaspora 8 Austin Shin 8-0 +788
12-May Bournemouth RR 7 Gary Oliver 6-1 +422
14-May European Open 32 Helen Gipson 24-8 +2324
20-May Malta Open 24 Helen Gipson 18-6 +1124
25-May Ilford Invitational 9 Rafal Dominiczak 7-2 +545
27-May English Grand 30 Phil Robertshaw 24-6 +1892
01-Jun NSC/T Scotland 7 Allan Simmons 6-1 +437
01-Jun York Weekend: Saturday 7 David Webb 7-0 +573
02-Jun York Weekend: Sunday 7 David Webb 6-1 +784
02-Jun NSC/T South West 7 Stephen Hunt 7-0 +635
02-Jun NSC/T South 7 Penny Downer 6-1 +510
08-Jun Lincoln 7 Kristian Saether 7-0 +894
08-Jun NSC/T London & SE 7 Vincent Boyle 6-1 +635
16-Jun Scottish Open 13 Neil Scott 10-3 +1167
15-Jun Cotswold RR Day 1 7 Bob Linn 7-0 +492
16-Jun Cotswold RR Day 2 7 Bob Linn 7-0 +759
16-Jun Brighton & Hove 9 Cecil Muscat 7-2 +383
22-Jun NSC/T Midlands 7 Paul Allan 6-1 +723
22-Jun Romford 7 Diane Pratesi 6-1 +430
29-Jun Luton 7 Oliver Garner 5-2 +768
30-Jun Ilford Invitational 9 Rafal Dominiczak 7-2 +568
30-Jun Masters 16 Paul Gallen 11-5 +633
07-Jul English Round Robin 17 Rafal Dominiczak 13-4 +1443
07-Jul Northern Ireland Champs 15 Kevin McMahon 13-2 +1259
14-Jul Festival of Scrabble (Market H'boro) 19 Terry Kirk 16-3 +1096
14-Jul LSL Singles and Pairs 7 Oliver Garner 6-1 +503
14-Jul Cleveland Cheap as Chips 7 Pauline Johnson 6-1 +265
20-Jul Nottingham Nomads Higgledy-Piggledy 10 Paul Allan 9-1 +1452
20-Jul Prestwick 7 Simon Gillam 5-2 +546
20-Jul 15th Diaspora 8 Austin Shin 8-0 +634
20-Jul Knutsford 6 Mark Nyman 6-0 +555
27-Jul Nottingham Round Robin Day 1 7 Jason Carney 7-0 +644
28-Jul Nottingham Round Robin Day 2 7 John Ashmore 6-1 +468
03-Aug Scottish Round Robin Day 1 7 Melanie Beaumont 7-0 +765
04-Aug Scottish Round Robin Day 2 7 Simon Gillam 6-1 +460
03-Aug Sheffield Day 1 7 Paul (Halifax) Thompson 5-2 +471
04-Aug Sheffield Day 2 7 Wayne Kelly 5-2 +310
10-Aug Easygoers 8 Terry Kirk 6-2 +419
10-Aug Heart of England 7 Wayne Kelly 7-0 +654
11-Aug Wetherby 7 Donna Stanton 6-1 +345
17-Aug MSO 7 Calum Edwards 7-0 +1150
18-Aug Ilford Invitational 9 Diane Pratesi 7-2 +650
24-Aug BMSC Warm-up (Ladies') 6 Amy Byrne 6-0 +649
24-Aug BMSC Warm-up (Men's) 6 Martin Harrison 5-1 +545
26-Aug BMSC Main Event 21 Paul Gallen 16-5 +1188
01-Sep Chrystal in Willesden Green 7 Elie Dangoor 6-1 +600
07-Sep Havering 7 Kevin Synnott 6-1 +346
13-Sep Cardiff Early Bird 6 Mark Nyman 5-1 +715
14-Sep Cardiff Open Day 1 7 Elie Dangoor 6-1 +701
15-Sep Cardiff Open Day 2 7 Janet Phillips 6-1 +519
15-Sep NSC Semifinal 14 Paul Allan 10-2 +1002
21-Sep Leighton Buzzard 6 Bob Berry 6-0 +330
22-Sep Rotary Open Scrabble Champs of Wiltshire 7 Gareth Williams 6-1 +239
28-Sep Glenrothes 7 James Squires 6-1 +488
28-Sep NSCT Final 7x3 Cambridge Punters 15-6 +921
28-Sep Darlington Double Day 1 7 Jackie McLeod 5-2 +302
29-Sep Darlington Double Day 2 7 Martin Thompson 6-1 +229
05-Oct Glasgow 7 Neil Scott 7-0 +722
06-Oct Middlesbrough Cheap as Chips 7 Matthew Pinner 5-2 +90
06-Oct German Open 21 Evan Cohen 16-5 +1313
04-Oct Cock of the North RR1 7 Wayne Kelly 6-1 +785
05-Oct Cock of the North RR2 7 Wayne Kelly 6-1 +600
06-Oct Cock of the North RR3 7 Wayne Kelly 7-0 +1146
07-Oct Coventry Triple Day 1 9 Phil Kelly 8-1 +485
08-Oct Coventry Triple Day 2 9 Diane Pratesi 7-2 +722
09-Oct Coventry Triple Day 3 9 Diane Pratesi 8-1 +472
12-Oct 17th Diaspora Invitational 8 Austin Shin 7-1 +323
13-Oct Nailsea 7 Tom Sharp 6-1 +468
13-Oct Bournemouth 6 Ed Rossiter 5-1 +412
19-Oct Great North Round Robin Day 1 7 Mark Hollingsworth 6-1 +419
20-Oct Great North Round Robin Day 2 7 John Ashmore 6-1 +482
20-Oct Hockley Heath Invitational 7 Andrew Roughton 5-2 +431
26-Oct East Midlands Open 7 Russell Byers 7-0 +514
27-Oct SILK Final 15 Piotr Andronowski 12-3 +902
27-Oct 3rd AShmore Anniversary Invitational 12 Nick Deller 9-3 +988
27-Oct Ilford Invitational 9 Vincent Boyle 7-2 +992
02-Nov Solihull Day 1 9 Diane Pratesi 7-2 +453
03-Nov Solihull Day 2 9 Chrystal Rose 6-3 +272
03-Nov NSC Final 5 Paul Allan 3-1
09-Nov Luton 7 Phil Kelly 5-2 +477
10-Nov International Team Tournament 20x4 Scotland 51-29 +2340
10-Nov Chigwell 8 Mohamad Kamara 6-2 +282
10-Nov Cheadle 15 Ross Mackenzie 10-5 +506
16-Nov Edinburgh 7 Neil Scott 6-1 +448
16-Nov Warrington 7 Donna Stanton 6-1 +241
16-Nov 18th Diaspora 8 Toh Weibin 7-1 +585
17-Nov BEST Final 19 Paul Gallen 10-7
16-Nov Reading Round Robin Day 1 7 Steve Perry 7-0 +738
17-Nov Reading Round Robin Day 2 7 Bob Violett 6-1 +142
17-Nov UK Youth Championships 7 Jack Durand 6-1 +822
16-Nov York Weekend: Saturday 7 Neil Rowley 6-1 +464
17-Nov York Weekend: Sunday 7 Wayne Kelly 7-0 +585
24-Nov Winter Matchplay 15 Austin Shin 14-1 +1432
30-Nov Kelso (Borders) 7 Allan Simmons 5.5-1.5 +317
07-Dec Mike O'Rourke Memorial Warmup 5 Anne Ashmore 5-0 +272
08-Dec Mike O'Rourke Memorial 7 Natalie Zolty 5-2 +613
14-Dec Newhaven 7 Chris Cummins 5-2 +85
18-Dec LEST Final 11 Lewis Mackay 6-1
21-Dec 19th Diaspora 8 Austin Shin 6-2 +390
22-Dec Mountnessing Invitational 7 Bob Violett 5-2 +545
30-Dec Twixmas 15 Elie Dangoor 14-1 +1287