Association of British Scrabble Players

Yearly Results List 2010

2010
DATE EVENT RDS WINNER WINS / SPREAD
08-Jan UK Open 38 Nigel Richards 29-9 +3640
20-Jan Pilochry I 15 Marjory Flight 11-4 +226
22-Jan Pitlochry II 10 Trish Johnson 7-3 +388
24-Jan Northern Ireland Champs 13 Paul Gallen 10-3 +634
31-Jan Chester 17 Robert Richland 14-3 +909
31-Jan West Sussex 6 Gary Oliver 5-1 +582
06-Feb Edinburgh 7 Alan Sinclair 6-1 +334
06-Feb Nottingham Nomads (Day 1) 8 Harshan Lamabadusuriya 7-1 +708
07-Feb Nottingham Nomads (Day 2) 8 Howard Wilde 6-2 -4
13-Feb Burnham-on-Sea Invitational 7 Janet Phillips 6-1 +447
13-Feb Southgate 7 Barry Grossman 7-0 +820
14-Feb Scottish Masters 12 Allan Simmons 11-1 +1142
20-Feb Peterborough 5PP 7 John Ashmore 5.5-1.5 +229
21-Feb Andover 6 David Sutton 6-0 +619
21-Feb Darlington 15 Toke Aka 12-3 +716
27-Feb Leicester 6 Wayne Kelly 6-0 +871
28-Feb Eastbourne Extravaganza 20 Penny Downer 14-6 +1277
06-Mar New Malden 7 Ed Martin 6-1 +631
13-Mar Lothian 6 Neil Scott 6-0 +670
13-Mar East Sussex 6 Chris Vicary 5-1 +646
14-Mar Swindon 7 Dick Green 6-1 +360
20-Mar Peterborough Free Challenge 7 Jason Carney 6-1 +452
25-Mar Ramsgate RR 15 Amy Byrne 5-0 +533 (day 3)
27-Mar Coventry Double (Day 1) 11 Chris May 9-2 +1031
28-Mar Coventry Double (Day 2) 11 Ed Martin 8-3 +895
03-Apr Glevum Matchplay 8 Wayne Kelly 7-1 +699
04-Apr Hockley 9 Calum Edwards 7-2 +549
05-Apr Gloucester: Easter Matchplay 21 Wayne Kelly 15-6 +889
11-Apr Peterborough 24 Hour Event 24 Chris May 18-6 +1579
11-Apr Southampton 6 Noel Turner 6-0 +416
17-Apr Aylesbury 7 Calum Edwards 7-0 +526
18-Apr Newcastle 7 Amy Byrne 5-2 +497
18-Apr Worksop Invitational 23 Nick Deller 17-6 +1513
24-Apr Middlesex Invitational 8 David Webb 6-2 +737
24-Apr Sutton Coldfield 6 Paul (England) Richards 6-0 +519
24-Apr Havering Evergreens 7 Diane Pratesi 6.5-0.5 +501
25-Apr Bourne 7 Chris Hawkins 6-1 +119
25-Apr Portishead RR 6 Gareth Williams 5-1 +44
01-May Another Lothian 6 Neil Scott 6-0 +521
03-May Daventry: Spring Matchplay 25 Martin Harrison 16-9 +1407
08-May LEST Final ~11 Chris Hawkins 6-4
09-May Bournemouth 7 Steve Perry 6-1 +678
11-May European Open - Malta 32 Nigel Richards 27-5 +4106
16-May NSCT - Northern Ireland 7 Paul Gallen 6-1 +894
16-May Malta Open 21 Mohammad Sulaiman 16-5 +1494
22-May Luton 7 Paul Allan 7-0 +708
23-May NSC/T North 7 Lewis Mackay 6-1 +801
23-May NSC/T South 7 Gary Oliver 7-0 +784
23-May Scottish Open 13 Neil Scott 10.5-2.5 +998
31-May English Grand (Coventry) 30 Wale Fashina 23-7 +1808
05-Jun NSC/T Scotland 7 Helen Gipson 7-0 +558
05-Jun UK Youth Scrabble Fest 7 Jessica Pratesi 7-0 +1149
13-Jun Brighton & Hove 6 Gary Oliver 5-1 +530
19-Jun NSCT - Midlands 7 Paul Allan 6.5-0.5 +567
20-Jun NSCT - South West 7 Stephen HUnt 6-1 +870
20-Jun Southend Invitational (Ilford) 7 Peter Thomas 6-1 +583
26-Jun Ayr 7 Wilma Warwick 5-2 +556
26-Jun NSCT - London & South East 7 Fidelis Olotu 6-1 +520
26-Jun Project Manila - Chigwell 8 Calum Edwards 6-2 +642
03-Jul Novotel, Glasgow 7 Darryl Francis 5.5-1.5 +435
03-Jul Romford 7 Calum Edwards 6-1 +474
04-Jul Masters 18 Lewis Mackay 14-4 +828
11-Jul Sheffmatch 6 Wayne Kelly 5-1 +409
18-Jul English Open 21 Mark Nyman 16-5 +1206
18-Jul Southend Invitational 9 Calum Edwards 7-2 +609
24-Jul Newhaven, Edinburgh 6 Neil Scott 5-1 +232
24-Jul New Malden 7 Steve Perry 6-1 +801
07-Aug Nottingham Nomads (Day 1) 8 Phil Robertshaw 8-0 +630
08-Aug Nottingham Nomads (Day 2) 8 Phil Robertshaw 7-1 +629
07-Aug Scottish Round Robin (Day 1) 7 Stuart Harkness 6-1 +244
08-Aug Scottish Round Robin (Day 2) 7 Simon Gillam 5-2 +434
08-Aug Southend RR Invitational 9 Mike Chappell 8-1 +701
15-Aug Wetherby 7 Martin Thompson 6-1 +694
22-Aug MSO 7 Martin Thompson 6-1 +369
27-Aug BMSC Ladies 6 Pauline Johnson 5-1 +417
27-Aug BMSC Men 6 Martin Harrison 6-0 +433
30-Aug BMSC: Main Event 22 Brett Smitheram 18-4 +1592
04-Sep Havering 7 Danny Bekhor 7-0 +573
05-Sep Middlesbrough 6 Wale Fashina 6-0 +567
11-Sep Southend RR Invitational 9 Kevin Synnott 7-2 +282
12-Sep NSC Semi-Final 14 Mark Nyman 11-3 +1019
18-Sep Lincoln 7 Martin Harrison 6-1 +477
25-Sep NSCT Final 7x3 Oxford Dons 13-8 +559
25-Sep West Sussex 7 Gary Oliver 6-1 646
26-Sep Norwich 7 Richard Evans 7-0 +588
26-Sep Carlisle 15 Mikki Nicholson 11-4 1256
02-Oct Edinburgh 7 Ricky Zinger 6-1 472
03-Oct Cock Of The North 22 Wayne Kelly 19-3 +1418
03-Oct Bournemouth 6 James Rossiter 6-0 +547
09-Oct Nailsea 7 Neil Green 5-2 +544
10-Oct Israeli Open 20 Sam Kantimathi 15-5 +1181
17-Oct BEST Final ~19 Mark Nyman 10-8
17-Oct Southend RR Invitational 9 Calum Edwards 7-2 +240
24-Oct Cheadle House 15 Wayne Kelly 14-1 +2391
24-Oct Project Manila (2) 8 Paul Allan 6.5-1.5 +1146
31-Oct NSC Final ~5 Mikki Nicholson 3-2
07-Nov Peterborough All-Nighter 24 Lewis Mackay 18-6 +940
13-Nov Glasgow 6 Neil Scott 5-1 +311
13-Nov Luton 7 Mike Whiteoak 6-1 +329
21-Nov Winter Matchplay 15 Brian Sugar 11-4 +730
28-Nov Four Nations 12x4 England 29-19 +2112
28-Nov Southend RR Invitational 9 Mike Whiteoak 7-2 +439
04-Dec Mapperley Invitational 5 Christian Brown 4-1 +343
12-Dec Mountnessing Invitational 9 Mike Whiteoak 6-3 +686
13-Dec Yorkshire League Xmas Invitational 4 Mark Goodwin 4-0 +206
23-Dec SILK Final 12 Neil Scott 10-2
27-Dec Middlesex Invitational 5PP 10 Ed Martin 10-0 +1043
28-Dec Middlesex Invitational 5PP 8 David Webb 7-1 +427
30-Dec Twixmas 15 Alec Webb 11-4 +826