Association of British Scrabble Players

Yearly Results List 2009

2009
DATE EVENT RDS WINNER WINS / SPREAD
03-Jan Isle of Wight Charity Event (first half) 8 Paul (UK) Richards 7-1 +478
04-Jan Isle of Wight Charity Event (second half) 8 Penny Downer 8-0 +789
09-Jan UK Open 38 Helen Gipson 31-7 +1841
11-Jan Southend 7 Ed Martin 5-2 +346
17-Jan West Berks 7 Chris Vicary 6-1 +630
21-Jan Pitlochry I 15 Moya Dewar 10.5-4.5 +659
23-Jan Pitlochry II 10 Anne Steward 8.5-1.5 +394
25-Jan Northern Ireland Championships 13 Paul Gallen 11-2 +1264
25-Jan West Sussex 6 Kevin Synnott 5-1 +699
01-Feb Chester 17 Wayne Kelly 14-3 +1580
07-Feb New Malden 6 Vincent Boyle 6-0 +557
07-Feb Edinburgh 7 Neil Scott 6-1 +593
07-Feb Nottingham Nomads (Day 1) 8 Bob Violett 6-2 +414
08-Feb Nottingham Nomads (Day 2) 8 Wayne Kelly 7-1 +789
14-Feb New Player Event 6 Rebecca Sheldrick 5-0 +582
15-Feb Scottish Masters 11 Allan Simmons 10-1 +697
21-Feb Peterborough 5PP 7 Ed Martin 6-1 +444
22-Feb Andover 6 Penny Downer 5-1 +717
28-Feb Leicester 6 Wayne Kelly 6-0 +516
07-Mar Peterborough Free Challenge 7 Martin Harrison 6-1 +368
07-Mar Lothian 6 Neil Scott 5-1 +472
08-Mar Swindon 7 George Gruner 6-1 +342
14-Mar East Sussex 6 Gary Fox 5-1 +536
14-Mar Cardiff RR 7 Neil Green 6-1 +620
15-Mar Cheshunt 15 Ed Martin 12-3 +1054
22-Mar Peterborough 24 Hour Event 24 Mark Nyman 20-4 +1787
28-Mar Sutton Coldfield 6 Evan Simpson 5-1 +378
29-Mar Southampton 6 Ed Rossiter 6-0 +525
04-Apr Havering Evergreens 6 Rachelle Winer 5-1 +274
06-Apr European Open 34 Terry Kirk 28-6 +2380
11-Apr Glevum 8 Wayne Kelly 7-1 +701
13-Apr Gloucester: Easter Matchplay 21 Phil Robertshaw 17-4 +925
19-Apr Coventry Double day 1 11 Jackie McLeod 8-3 +653
20-Apr Coventry Double day 2 11 Paul Allan 9-2 +922
25-Apr Aylesbury 7 George Gruner 5.5-1.5 +248
25-Apr Lothian 6 Neil Scott 6-0 +595
26-Apr Bourne 7 Nick Deller 6-1 +587
03-May Malta Open 20 Philips Owolabi 16-4 +1406
04-May Newport Pagnell: Spring Matchplay 30 Austin Shin 24-6 +1911
09-May Middlesex Invitational 10 David Webb 7-3 +519
10-May Bournemouth Round Robin 7 Steve Perry 6-1 +422
16-May Northwood 7 Elie Dangoor 6-1 +491
17-May Scottish Open 12 Neil Scott 10-2 +896
17-May NSC/T Qualifier (South) 7 Chris Finlay 7-0 +498
25-May English Grand 30 Paul Allan 25.5-4.5 +2602
31-May NSC/T Qualifier (South-West) 7 Gareth Williams 6-1 +833
31-May Southend Invitational (Hockley) 9 Cecil Muscat 7-2 +203
06-June Luton 7 Cecil Muscat 7-0 +472
07-Jun Stoke-on-Trent: Festival of Scrabble 22 Martin Harrison 21-1 +2406
14-Jun NSC/T Qualifier (North) 7 Mark Nyman 7-0 +619
20-Jun NSC/T Qualifier (Midlands) 7 Martin Harrison 6.5-0.5 +444
21-Jun NSC/T Qualifier (Scotland) 7 Anne Steward 6-1 +509
27-Jun Lincoln 7 Jason Carney 6-1 +583
27-Jun NSC/T Qualifier (London/SE) 7 Austin Shin 6-1 +857
05-Jul Masters 15 Jared Robinson 9-6 +412
11-Jul Newhaven RR 7 Neil Scott 7-0 +713
11-Jul Romford 6 Vincent Boyle 5-1 +545
18-Jul New Malden 6 Bob Berry 6-0 +610
19-Jul English Open 21 Lewis Mackay 15-6 +599
19-Jul Brighton & Hove 6 Danny Bekhor 5-1 +524
08-Aug Nottingham Nomads (Day 1) 8 Wayne Kelly 6-2 +639
09-Aug Nottingham Nomads (Day 2) 8 Martin Harrison 6-2 +631
08-Aug Scottish RR (Day 1) 7 Helen Gipson 7-0 +990
09-Aug Scottish RR (Day 2) 7 Neil Scott 6-1 +464
15-Aug LEST Final ~11 Evan Simpson 6-5
16-Aug West Sussex RR 8 Gary Oliver 5-2 +523
29-Aug BMSC Ladies' Event 6 Karen Richards 6-0 +395
29-Aug BMSC Men's Event 6 Russell Byers 5-1 +417
31-Aug BMSC Main Event 20 Mark Nyman 16-4 +1669
05-Sep Havering 6 Vincent Boyle 6-0 +556
06-Sep Lochee 6 Neil Scott 6-0 +769
13-Sep NSC Semi-final 14 David Webb 12-2 +882
20-Sep Middlesbrough 6 Craig Beevers 6-0 +722
20-Sep Norwich 6 Philip Aldous 5-1 +530
26-Sep NSCT Final 7x3 Lincoln Allstars 13.5-7.5 +124
27-Sep Shipley RR 6 Phil Robertshaw 5-1 +324
27-Sep Hockley RR Invitational 9 Steve Perry 7-2 +778
04-Oct 'Cock 'o The North' 22 Harshan Lamabadusuriya 19-3 +2053
04-Oct Bournemouth 7 Gary Oliver 6-1 +712
10-Oct Edinburgh 6 Ross Mackenzie 5-1 +621
11-Oct Four Nations 48 England 28.5-19.5 +987
11-Oct Salisbury 7 Ed Rossiter 5-2 +378
15-Oct Ramsgate RR 15 Chris Vicary 5-2 +587 (day 3)
18-Oct Israeli Open 20 Adam Logan 17.5-2.5 +1584
18-Oct NSC Final ~5 Craig Beevers 3-0
25-Oct Cheadle House 22 Robert Richland 17-5 +1027
31-Oct Elgin 6 Wilma Warwick 5-1 +354
01-Nov BEST Final ~19 David Webb 10-6
01-Nov New Player Event, Peterborough 6 Matt Bayfield 6-0 +538
01-Nov 'Experienced' Player Event, Peterborough 8 Martin Harrison 7-1 +1250
07-Nov Glasgow 6 Billy Dott 5-1 +286
07-Nov Luton 7 Karen Richards 7-0 +317
14-Nov Isle of Wight: Vectis 5 James Rossiter 4-1 +689
15-Nov Isle of Wight: Main Event 11 Phil Appleby 8-3 +575
15-Nov Stoke-on-Trent 22 Amy Byrne 17-5 +1194
22-Nov Winter Matchplay 15 Azu Ogbogu 13-2 +1126
28-Nov Nailsea 7 John Grayson 6-1 +628
28-Nov Newcastle-under-Lyme 6 Richard Woodward 5-1 +529
5-Dec East Yorkshire 7 Paul (Eng) Richards 6-1 +391
6-Dec Cheltenham 15 Jackie McLeod 13-2 +1025
20-Dec Mountnessing Invitational 9 Calum Edwards 7-2 +625
27-Dec Hockley Invitational 9 Mike Whiteoak 8-1 +519
30-Dec Twixmas 15 John Ashmore 11-4 +96