Association of British Scrabble Players

Yearly Results List 2008

2008
DATE EVENT RDS WINNER WINS / SPREAD
06-Jan Isle of Wight Charity Event 15 Noel Turner 11-4 +1006
11-Jan UK Open 38 Nigel Richards 31-7 +3110
13-Jan West Berks 6 Ed Rossiter 6-0 +616
20-Jan Theobald Park 15 Phil Appleby 11-4 +1216
23-Jan Pitlochry Part I 15 Marjory Flight 11-4 +462
25-Jan Pitlochry Part II 10 Paul Cartman 7-3 +496
27-Jan Chester 17 Martin Harrison 15-2 +1053
27-Jan West Sussex 6 George Gruner 5-1 +523
02-Feb Perth 7 Neil Scott 7-0 +1006
02-Feb Nottingham Nomads (Day 1) 8 Andy Davis 6-2 +311
03-Feb Nottingham Nomads (Day 2) 8 Ed Martin 7-1 +599
09-Feb Brentwood Spring 6 Robert Richland 5-1 +449
10-Feb Northern Ireland Championship 13 Paul Gallen 11-2 +598
17-Feb Peterborough 24 Hour Event 24 Ed Martin 19-5 +1569
17-Feb Scottish Masters 11 Neil Scott 10-1 +1002
17-Feb Andover 6 Graham Harding 5-1 +490
23-Feb New Malden (Feb) 6 Philip Nelkon 6-0 +587
01-Mar Leicester 6 Lewis Mackay 6-0 +577
02-Mar Latimer Place, Chesham 15 Graham Bonham 12-3 +662
08-Mar Swindon 6 James Rossiter 5-1 +949
15-Mar Peterborough 5PP 6 Alec Webb 5-1 +351
15-Mar East Sussex 6 Ann Golding 5-1 +208
22-Mar Exeter: ISCA 6 Alec Webb 5-1 +426
24-Mar Exeter: Easter Matchplay 19 Brett Smitheram 17-2 +1382
29-Mar Peterborough Free Challenge 6 Ben Wilson 5-1 +639
29-Mar Peterborough 'Combined Event' 12 Martin Harrison 9-3 +818
29-Mar Lothian 5 Neil Scott 4-1 +317
5-Apr Sutton Coldfield 6 Steve Perry 5-1 +231
13-Apr Southampton 6 Chris Finlay 5-1 +426
19-Apr Aylesbury 6 Robert Richland 6-0 +605
19-Apr Aberdeen 6 Ross Mackenzie 5-1 +202
26-Apr Havering Evergreens 6 Sandie Simonis 5-1 +627
26-Apr Newcastle 6 Mikki Nicholson 6-0 +842
27-Apr Bourne 6 Lorna Rapley 6-0 +475
04-May Bournemouth RR 6 Gary Oliver 6-0 +637
05-May Spring Matchplay 25 Martin Harrison 20-5 +1267
11-May Brighton & Hove 6 Chris Vicary 5-1 +517
11-May English Grand (Coventry) 17 Helen Gipson 14-3 +1189
17-May Northwood 7 Ed Martin 6-1 +671
18-May Scottish Open 12 Helen Gipson 11-1 +1103
18-May NSC/T Regional (South) 7 Ed Rossiter 6-1 +706
31-May Warrington 7 Bob Violett 6-1 +395
31-May NSC/T Regional (Midland) 7 Harshan Lamabadusuriya 7-0 +991
08-Jun Festival of Scrabble (Edinburgh) 19 Mikki Nicholson 14-5 +1134
15-Jun NSC/T Regional (Northern) 7 Mikki Nicholson 7-0 +546
15-Jun NSC/T Regional (South West) 7 Gareth Williams 6-1 +768
15-Jun Southend Invitational 7 Diane Pratesi 6-1 +351
21-Jun Luton 6 George Gruner 6-0 +358
22-Jun NSC/T Regional (Scotland) 7 Simon Gillam 7-0 +583
29-Jun ABSP Masters 15 Harshan Lamabadusuriya 12-3 +816
29-Jun Nottingham 8 8 Mike O'Rourke 6-2 +233
05-Jul NSC/T Regional (London/SE) 7 Terry Kirk 7-0 +646
05-Jul Cardiff (Day 1) 7 Chris Fenwick 6-1 +296
06-Jul Cardiff (Day 2) 7 Martin Harrison 6-1 +296
06-Jul Middlesbrough 6 Craig Beevers 6-0 +640
13-Jul New Place, Southampton 15 Steve Perry 11-4 +388
19-Jul Romford 6 Diane Pratesi 5-1 +504
20-Jul Carlisle 14 Martin Harrison 11-3 +844
27-Jul Coventry Premier 18 Martin Harrison 16-2 +1647
02-Aug Nottingham Nomads (Day 1) 8 Lewis Mackay 8-0 +698
03-Aug Nottingham Nomads (Day 2) 8 Wayne Kelly 7-1 +414
09-Aug Scottish RR (Day 1) 7 Ross Mackenzie 5-2 +566
10-Aug Scottish RR (Day 2) 7 Ross Mackenzie 6-1 +479
10-Aug English Open 19 Nigel Richards 15-4 +1536
15-Aug MSO (Friday) 4 David Shenkin 3-1 +495
16-Aug MSO (Saturday) 7 Austin Shin 6-1 +558
16-Aug LEST Final ~11 Evan Simpson 6-3
17-Aug Littlehampton 7 Gary Fox 5.5-1.5 +168
23-Aug BMSC Men's Event 6 Martin Harrison 5-1 +393
23-Aug BMSC Ladies' Event 6 Alison Sadler 6-0 +447
25-Aug BMSC Main Event 18 Allan Simmons 14-4 +1304
06-Sep Havering 6 Bob Violett 5-1 +474
07-Sep Norwich 6 Chris Hawkins 5-1 +679
13-Sep Stafford 7 Gwynfor Owen 6-1 +273
14-Sep NSC Semi-final 14 Allan Simmons 11-3 +595
21-Sep Wychwood Park, Crewe 15 Cecil Muscat 12-3 +575
27-Sep NSCT Final 7X3 Cumbrian Untouchables 16-5 +1437
28-Sep Shipley RR 6 Ross Mackenzie 5-1 +131
04-Oct Hockley 6 Christina French 5-1 +421
04-Oct Edinburgh 6 Marion Keatings 5-1 +111
05-Oct Bournemouth RR 6 Phil Appleby 6-0 +611
05-Oct NSC Final ~5 Allan Simmons 3-1
12-Oct Salisbury 7 James Rossiter 6-1 +450
18-Oct Weston-Super-Mare 6 Neil Green 5-1 +501
18-Oct Mapperley 8 Russell Byers 7-1 +296
18-Oct Glenrothes 6 Iain Harley 5-1 +283
19-Oct BEST Final ~19 Harshan Lamabadusuriya 10-7
19-Oct SILK Final 15 Neil Scott 14-1 +1149
25-Oct Elgin 5 Alan Sinclair 5-0 +398
26-Oct Home International (Scotland) 12x4 England 27-21 +992
26-Oct Hockley RR 7 Philip Nelkon 5-2 +568
26-Oct 1st Israel Tourney 18 Evan Cohen 16-2 +1352
02-Nov Cheadle House 15 Paul (Hull) Thompson 11-4 +283
08-Nov Glasgow 6 Neil Scott 5-1 +474
08-Nov Luton 7 Bob Berry 6-1 +398
08-Nov IOW: Vectis Event 5 James Rossiter 5-0 +453
09-Nov IOW: Main Event 11 Steve Perry 8-3 +637
09-Nov East Yorkshire 6 Paul Nind 6-0 +447
15-Nov Lincoln RR 9 Russell Byers 7-2 +529
16-Nov Lochee 6 Neil Scott 5-1 +455
23-Nov Winter Matchplay 13 Austin Shin 11-2 +1013
21-Dec Mountnessing (Essex) Invitational 6 Ann Golding 4-2 +167
30-Dec Twixmas 15 Nick Deller 12-3 +826